Doya Doya Samos

From the Blog


yunanadalari neyenir yemek 688x350 - Samos Adası'nda Ne Yenir, Ne İçilir?

Samos Adası’nda Ne Yenir, Ne İçilir?

İster doğa gezisinden hoşlanın, ister kültür mekanlarından, isterseniz de denize girmekten. Birkaç saat geçince karnınız acıkmaya başlayacak. Yemek içmek insanın temel ihtiyacı. İhtiyaç olmasına ihtiyaç ta, insanoğlu her şeyden olduğu gibi, bundan da keyif çıkartmasını biliyor. Bazı insanlar için yunanistan vize aşamalarını atlattıktan sonra akıllara ilk gelen şey yunan sofraları oluyor haliyle.

Bildiğiniz gibi Samos bir ada. Yunanistan’ın yüzey büyüklüğü açısından sekizinci büyük adası. Ama hem doğa güzelliği açısından, hem de görülecek yerler açısından en önemli, en güzel adalarından biri. Yemek içmek açısından da aynı şekilde. Peki Samos’a gelelim de, Samos Adası ‘nda ne yenilir, ne içilir? diye sorabilirsiniz.

Eh Samos bir ada ise, dört tarafı denizle çevrili demektir. Açık deniz olunca da temiz oluyor haliyle. Balığı ve deniz ürünleri de bol olur. İşte bunların hepsi gerçek. Balığı, diğer deniz ürünlerini bulursunuz da, bunların hazırlanması da ustalık ister tabi. İşte Samos sakinleri bu konuda da ustalar.

İşletmeler genellikle küçük ve aile işletmeleri. Restoranlar özellikle. Anne ve baba genellikle mutfakta, anne daha ustalık isteyen yemekleri, çeşit çeşit nefis mezeleri hazırlarken, baba da ızgaranın başında oluyor genellikle.

Her türlü deniz ürününün çeşit çeşit yemeğini, mezesini yapıyorlar. Kalamar, ahtapot, midye ve balık çeşitleri restoranların vitrinlerini süslüyor. Bunları gördükten sonra, artık daha da Samos’ta ne yenilir, ne içilir? diye sormuyorsunuz 🙂

Deniz kenarında, restoranların önlerinde tel dolaplar içinde asılmış, kurumaya bırakılmış ahtapotlar görürsünüz. Adanın dinmeyen rüzgarında kuruyan bu ahtapotlar kim bilir kimin masasına doyumsuz lezzetler olarak konacak. Ahtapotu kurutup ızgara yaptıkları gibi, denizden çıktığı gibi de ızgara yapıyorlar bazen. Izgara kurutulmuş ahtapot biraz sert olduğundan, bizim damak tadımıza haşlanmış ve sirke içinde servis yapılan ahtapot daha bir yakın geliyor.

Bütün Güzellikleri ile Samos Adası

Samos adası gerçekten yemyeşil bir ada. Belki Yunan adaları içindeki en yeşil ada. Hal böyle olunca, sebze, meyve ve çeşit çeşit otlar da eksik olmuyor sofralardan. Hem göze hitap ediyor, hem de damağa.

Ada deyince akla hemen deniz ürünleri gelse de, Samos’un yemyeşil dağlarında kekik ile beslenen büyükbaş hayvanların etleri de hayret edilecek kadar lezzetli. Et yemeği tercih edenler için biftek, bonfile ve kuzu pirzolası gerçekten çok yumuşak ve lezzetli. Adeta damağınızla ezebileceğiniz etleri yerken, dağlarda yetişen kekiklerin tadı geliyor ağzınıza.

Geldik içeceklere,

Her türlü uluslararası içkiyi bulabildiğiniz Samos’ta, en güzel şarapları içme olanağınız var. Sek şarapların yanında tabii ki Samos’a özel misket yani muskat üzümünden yapılmış tatlı Samos şarabını mutlaka tatmalısınız. Dünyaca ünlü tatlı Samos şarabı, açıldıktan sonra rahatça saklanabiliyor. Tam dolmamış bir kadehe koyduğunuz bir parça buz, tatlı şarabı daha rahat içilebilir duruma getirirken, yemek sonrası içilen bir kadeh midenizi rahatlatıyor. Retzina da restoranlarda en çok içilen sofra şarabı.

Yunanlıların milli içkisi uzonun pek çok çeşidi var. Her ne kadar Midilli adasından gelen Barbayanni en tanınmış uzo markası olsa da, bize göre Samos Uzo markalarını tercih edin. Karşılaştırdığınızda aradaki farkı göreceksiniz. Bir de anasonsuz rakılar var. Çipuro denilen bu rakı su eklenmeden ama soğuk olarak içiliyor.

Eh, biraz olsun yeme içme konusunda fikriniz oldu. Artık Samos’ta ne yenir, ne içilir? diye sormanıza gerek kalmadı. En güzeli ise, kendi deneyiminizi kendinizin yapması.

‘Kali oreksi’ afiyet olsun, ‘Ya mas !’  şerefinize…

Yunanistan Samos Adası Feribot seferleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]