Doya Doya Samos

Sıkça Sorulan Sorular


yunanistansikcasorulansorular - Sıkça Sorulan Sorular

Yunanistan Vizesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular cevaplarını bu linkte bulabilirsiniz.

Samos nedir?  

Yunanistan irili ufaklı 3 bin 54 adaya sahip. Bunlardan sekizinci büyüklükteki ada olan Samos ‘ta 35 bin kişi yaşıyor. Samos Adası Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Pakından bakılınca Türkiye’ye sadece bin 400 metre uzaklıktadır.

Sisam nedir ?

Sisam, Samos adasının Türkçe’deki adıdır. Tüm dillerde Samos olan adanın adı bizim dilimizde Sisam dır. Ancak genellikle Türkçe’de de bu ad yerine Samos adı tercih ediliyor.

Seferihisar’a nasıl gidilir ?

Seferihisar İzmir’de 45 km uzaklıkta. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ancak İzmir santral garaj‘dan veya Üçkuyular’dan kalkan minibüslerle de Seferihisar’a gitmek mümkün. Havaalanından İzBan ile Cumaovası’na bir durak giderseniz, buradan 829 no.lu belediye otobüsü ile de Seferihisar’a gidebilirsiniz. Ayrıca Üçkuyulardan 730 numaralı belediye otobüsü ile de Seferihisar’a ulaşmak mümkün.

Seferihisar Limanı’ na nasıl gidilir?

Seferihisar İzmir’in bir ilçesi ve son yıllarda Sakin Şehir olarak çok ünlendi. İlçe deniz kenarında değil. Seferihisar’a 4-5 km. uzaklıktaki Sığacık yerleşimi Seferihisar’ın limanını oluşturuyor. Antik çağda 12 İyon kentinden biri olan Teos buranın antik çağdaki adıdır. Seferihisar merkezinden kalkan minibüsler ile gidilebildiği gibi, İzmir’den gelen minibüsler de buraya kadar geliyor.

İzmir’den Seferihisar Limanı’na Otobüs Seferleri Var Mı?

İzmir Fahrettin Altay meydanı’ndan ( Üçkuyular ) kalkan 730 numaralı ve Cumaovası’ndan kalkan 829 numaralı belediye otobüsleri ile Seferihisar’a ulaşmak mümkün.

Yunanistan gümrük Limitleri Nelerdir?

Yunanistan’a AB ülkesi olarak girişte serbest olarak 10.000.-Avro veya karşılığı döviz sokabilir veya çıkarken yanınızda çıkartabilirsiniz.  Bunun üstündeki rakamların beyan edilmesi gerekmektedir.
Değeri 200 Avro’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. Bu 15 yaş altındaki kişiler için 100 Avro’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile 1 karton sigara gümrüğe tabi değildir. Evcil hayvanlar için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamlarınca düzenlenmiş ve kuduz dahil, yaptırılan aşıları gösteren aşı defteri gerekmektedir.

Yanıma ne almalıyım?

Mevsime uygun giyecekleriniz, kişisel bakım eşyalarınız ve ürünlerinizi konforlu bir seyahat için yanınıza almalısınız. Yapacağınız tatilin türüne bağlı olarak iyi yürüyüş ayakkabıları, rahat terlikler, deniz malzemeleri de yanınıza almanız gerekenler. Kullandığınız ilaçlar ve bu ilaçları buradan temin etmeniz gerekmesi halinde mutlaka reçetelerini yanınızda bulundurun.

Hangi belgeleri yanımda getirmeliyim?

Yurt dışına seyahat ederken yanınıza almanız ve her zaman yanınızda bulundurmanız gereken en önemli belge pasaportunuzdur. Gerekiyorsa ilaç reçeteleriniz, engelli kimliğinizi yanınızda bulundurun.
Normal pasaporta sahip vatandaşların yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekiyor. Çalışanların kurumlarından ‘ıslak imzalı’, ‘yurtdışında çıkmasına engel yoktur’ belgesi alması gerekiyor. İşveren ise, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerin ‘öğrenci belgesini’ yurtdışına çıkışlarda göstermeleri zorunlu. Bir yerde çalışmıyorsanız ise sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta kayıtlarını yanınızda bulundurmalısınız.

Seferihisar-Samos Seferleri Kaç Saat Sürer?

Seferihisar-Samos yolculuğu yaklaşık bir saat 50 dakika sürüyor. Seferihisar’ın Sığacık Limanı’ndan kalkan samos feribot ‘u yaklaşık bir saat 50 dakika sonra Samos’un Karlovasi Limanı’na varıyor. Ancak gümrük ve pasaport işlemleri için kalkıştan bir saat önce limanda olmanız gerekir.

Yunanistan’da Bankamatikten Para Çekebilir Miyim?

Evet Yunanistan bir AB ülkesi. Buradaki bazı bankaların ATM lerinden banka kartlarınız ile hesabınızdan para çekebilirsiniz. Burada çektiğiniz para tabi ki euro cinsinden alınıyor. Ayrıca kredi kartı ile pek çok yerde ödeme yapabilirsiniz.

Yunan Adalarında Araba Kiralaya Bilir Miyim?

Geçerli bir Türk sürücü belgesi ‘ne varsa Yunanistan’da araba kiralayabilirsiniz. Kiralık araç fiyatları aracın cinsine ve sezona göre değişiklik göstermektedir. Araç kiralarken kasko sigortanın olabilecek bir kazayı kapsadığından emin olmanızda yarar var.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Araç Kiralama

Yunanistan Feribot

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]

%d blogcu bunu beğendi: