Doya Doya Samos

From the Blog


samosblog2 700x350 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

 samosblog1 300x185 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Kuşadası Dilek Yarımadası yani Kalamaki’den baktığınızda hemen karşınızda Sisam ya da diğer dillerdeki adı ile Samos Adası tüm görkemi ile yükselir. Yunan Adaları içinde en yeşil ve en yüksek ada olan Samos Türkiye kıyısından sadece bin 400 metre uzaklıkta. Yani tam anlamı ile burnumuzun dibinde. Kuşadası’ndan ve Seferihisar’dan düzenli feribot seferleri yapılıyor. Her gün karşılıklı Türk ve Yunan feribotları yaz boyunca yolcu taşıyor.

Dedik ya Samos Yunan adalarının en yeşil ve en güzellerinden. Her yer çam ormanları, zeytin ağaçları, üzüm bağları ve verimli ovalarla kaplı bir ada. Yeşilliğin nedeni de adadaki su bolluğu. Yunanistan’ın 3.057 adasından şelalesi olan tek ada.

Adanın merkez yerleşimi Vathi. Buraya Samos da deniliyor. En çok gemi ve Kuşadası’ndan feribotlar da bu limana geliyor. Bunun yanında özellikle güneydeki adalardan ve Kuşadası’ndan bazı günlerde feribotlar Pytagorion Kasabası ‘ndaki limana yanaşıyor. Burası tam bir tatil kasabası.

Adadaki tek havalimanı da Pytagorion’a üç km uzaklıkta Dilek Yarımadası Milli Parkına bakan tarafta bulunuyor.  Adada sadece 35 bin kişi yaşıyor. Bağcılık, balıkçılık, turizm ve tarım ana geçim kaynakları. Samos Adası ‘nda bulunan üç fakültede okuyan yaklaşık 2 bin öğrenci de kış aylarında oteller ve restoranlar için önemli bir gelir kaynağı.

samosblog3 300x184 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Adanın gençleri ise, kışın kıta Yunanistan’ında veya diğer adalardaki yüksek okullara giderken, yazın dönüp ailelerine yardım ediyorlar. Bir zamanlar dericiliğin önemli gelir kaynağı olduğu Samos ‘ta bugün böyle bir sektör bulunmuyor.

Pisagor Samos ‘lu. Bu ünlü filozof ve matematikçi burada doğmuş ve yaşamış. M.Ö. 6. Yüzyılda matematiğe damgasını vuran Pisagor ve onun adı ile satıla adalet kupaları her yerde önümüze çıkıyor.

Peki nedir bu Adalet Kupası ?

adaletkupasi samosadasi 300x216 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Ünlü matematikçi ve sayıların babası Pisagor’un kendisine veya babasına atfedilen Adalet Kupası ters çan biçimindeki bu kupa. Kupanın altı delik olmasına karşın içinde koyduğunuz sıvı asla dökülmüyor. Eğer içindeki adalet çizgisini geçerseniz sıvı sifon yapıp alttaki delikten tümüyle akıyor. Yani hakkınıza razı olmazsanız, açgözlülük yapıp daha fazlasını isterseniz, sadece fazla kısmını değil, hakkınız olan kısmını da kaybedersiniz. Başta seramik atölyeleri olmak üzere Samos ‘un her yerinde bu kupalar en çok tercih edilen hediyelik eşyaları arasıda.

Hera adına tarihte yapılan en büyük tapınak olan Hera tapınağı ve insanoğlu eli ile yaptığı en büyük, en eski su yapısı Eupalinos tüneli de burada Pytagorion ’da  bulunuyor.

Bin 38 metre uzunluğunda ve 2-3 m enindeki kayaya oyulmuş olan bu tünel, 2600 yıl önce mühendis Eupalinos tarafından Kastro dağından limana su getirmek amacı ile yapılmıştır. İki uçtan aynı anda çalışan binlerce kişi tarafından delinmeye başlanmış. Daha sonra tünelin iki ucunda çalışanlar ortada buluşmuşlar. Hem de sadece 50 cm hatayla. Bu bilimin ve matematiğin 2600 yıl önce hangi noktaya ulaştığını gösterir.

Vathi ve Pytagorion’daki arkeoloji müzeleri de çok ilginç tarihi eserlerle dolu. Tarih meraklılarının uğraması gereken noktaların başında geliyor.

Açık denizde oluşan dalgalar plajların çok temiz ve berrak olmasını sağlıyor. Kum plajlar, kuzeydeki bir kaç örnek dışında Samos ‘un güneyinde Maratokamphos bölgesinde. Karlovasi ve Pytagorion’da olduğu gibi yerleşim yerlerinin içinde de bulunuyor. Lokantaların hemen önünden de rahatlıkla denize girebiliyorsunuz.

Bunların yanında Tsamadou, Livadaki Beach, Limonaki, Mikali, Potokaki, Posidonio ve Psili Ammos plajları da Samos ‘un değişik koylarda bulunan adanın en güzel plajları.

Samos Adası, her çeşit insana hitap ediyor. Tarih ve arkeoloji, deniz-güneş-plaj, yeme-içme, eğlence, kısaca ilgi alanınıza göre herkese göre bir şeyler var burada. Ben doğaya aşığım derseniz yüzde yetmişi dağlardan oluşan Samos Adası, sizin için bir cennet. Lezzet düşkünleri için de ahtapottan, balığa, kalamardan her çeşit mezeye kadar yemek adına tatmin edecek yiyecek var burada.

Manolates köyü gerçekten görülmesi gereken bir sanatçı köyü. Son derece güzel olan bu köye mutlaka gitmelisiniz. Köyün en büyük özelliği seramik atölyeleri ve takı tasarımcıların atölyeleri. En güzel hediyelik eşyaları buradan temin edebilirsiniz. Köydeki evler de fotoğraf çekmek isteyenler için güzel kareler oluşturuyor. Köyde yemek yiyeceğiniz veya kahve içeceğiniz çok güzel restoranlar var.

Samos Şarabı

samosblog4 300x203 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Muskat üzümünden, yani bizdeki adı ile misket üzümünden yapılan yoğun ve tatlı Samos şarabı dünyaca ünlü bir şarap. Üretimin 80% i tüm dünyaya ihraç edilen bu şarap, Samos içinde çok az miktarda satılıyor. Özellikle yemeklerden sonra tüketilen bu şarap, buzlu olarak içilmesi durumunda yoğunluğu ve bazıları için aşırı tadı tolere edilebiliyor.

samosblog5 300x204 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Ne yiyeceğiz, ne içeceğiz?

Samos Adası‘nda yenilecek yemekler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Samos Adası’nda Ne Yenir, Ne İçilir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Samoslular akşam saat dokuzdan önce oturmuyorlar akşam yemeğine. Patlıcan ve kabaktan yapılma mezeler her masada oluyor. Bunun dışında her türlü sebze ve deniz ürünlerinden yapılan mezeler de uzun akşam yemeklerinin eşlikçileri.

Uzo ve şarap akşam yemeğinde tercih ediliyor. Ama bira da içiliyor. Alfa ve Mytos marka biralar da bizim damak zevkine daha yakın.

Eğer yemek ve içecek konusunda ölçülü kaçırmazsanız, içki dahil akşam yemeği için ödeyeceğiniz rakam 15 Euro. Samos özellikle ahtapot, kalamar ve balık konusunda midesini düşünenler için iyi bir yer.

Porsiyonlar çok doyurucu. Bizdekilerden çok daha fazla. Bazen tek başına bitirmekte zorluk çekebilirsiniz. Onun için de baştan çok fazla sipariş vermemek gerekiyor.

Yemek üzerine de yiyeceğiniz bir dondurma, sizi her anlamda doyurabilir.

Eğer özellikle uzun süreli Schengen Vize’niz veya yeşil pasaportunuz varsa günübirlik bir gezi için bile Samos ‘a geçmek, kafa dağıtmak için iyi bir tatil seçeneği olabilir.

Yunanistan Vize başlıklı yazımız için tıklayın.

samosblog6 300x166 - Tatil İçin İdeal Bir Ada : SAMOS

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]

Have your say