Doya Doya Samos

From the Blog


kapidavizesondakikasamos 700x350 - Yunanistan, 'Kapıda Vize' Uygulamasını Bir Yıl Daha Uzatma Kararı Aldı!

Yunanistan, ‘Kapıda Vize’ Uygulamasını Bir Yıl Daha Uzatma Kararı Aldı!

Yunanistan, Türklere uzun zamandır uyguladığı ve yıl başında uygulamadan kaldırdığı kapıda vize kolaylığını bir yıl daha uzatma kararı aldı. Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne bakan Dışişleri Bakan yardımcısı Yorgos Katrougalos, kapıda vize kolaylığını bir yıl daha uzatma kararı aldıklarını ve uygulamaya geçmek için Avrupa Komisyonu’nun da kararı onaylayıp geri yollamasını beklediklerini açıkladı.

Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Yorgos Katrougalos, Yunan Adaları ‘na girişte, kapıda vize uygulamasını bir yıl için tekrar devreye sokacaklarını belirtti. Avrupa Komisyonuna bu konuda başvuru yapıldığını, önümüzdeki günlerde gelmesi gereken cevabı beklediklerini, cevap gelir gelmez de uygulamanın başlatılacağını açıkladı.

Katrougalos, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonundan konuya ilişkin resmi yanıtın yakında Atina‘ya iletileceğini belirtti.

Yorgos Katrougalos, yıl başında iptal edilen uygulamanın değiştirilmesi için hükümetin çaba harcadığına vurgu yaparak, “Çalışmalarımız sonuç verdi, AB Komisyonunun Göçten Sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos dün Brüksel’de ilgili adaların belediye başkanları ile görüşerek yunanistan kapıda vize uygulamasının bir yıl daha uzatıldığını söyledi” şeklinde konuştu.

Karar Türkiye’ye komşu kapı vizesi uygulaması yapılan adalarda da sevinç yarattı. Ekonomileri turizme bağlı olduğunu, “kapıda vize” uygulamasının uzatılacak olmasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Katrougalos, “Böylece bu yıl da program uygulanmaya devam edecek.” diye konuştu.

Türk Turistlere Ada Seyahatlerinde Kapıda Vize Veriliyor

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, SömbekiMeis ve Samos Adası ( Sisam ) için 2012 yılından bu yana Nisan – Ekim ayları arasında geçerli olan uygulamayla Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlayan uygulama kaldırılınca, adaların yerel yöneticilerinden büyük tepki toplamıştı. Göçmen krizi ile çok zor duruma giren adaların turizmle uğraşan halkı için Türk turistler adeta kurtarıcı olmuştu. Her iki halkın yakınlaşmasını da sağlayan bu hareketin kapı vizesi ile daha da gelişmesi bekleniyor.

Samos Adası’nda Ne Yenir, Ne İçilir? adlı yazımızı okumak için tıklayın.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]

Have your say