Doya Doya Samos

Kuşadası – Samos Feribot Seferleri


kusadasisamosferibotseferleri 700x350 - Kuşadası - Samos Feribot Seferleri

Kuşadası’nda yaşayanlar için komşu kapısıdır Samos Adası. Güzelçamlı’dan baktığınızda evlerin ışıklarını görürsünüz. Sabahları Dilek yarımadası Milli Parkından horozların ötüşlerini duyarsınız. Çünkü adaya olan en kısa mesafe sadece bin 400 metredir. Yani zıplasanız neredeyse karşı tarafa atlayabilirsiniz.

Bu nedenle uzun yıllardır Kuşadası Samos feribot seferleri yapılmaktadır.Yani yabancı gelmez kulağa. Kuşadası limanına elli yıldır Samos ‘tan tekneler gelir. Yazlığınıza gelen konuklarınıza “Bak karşısı Yunanistan” demek adettendir adeta. Tekne gezisine çıksanız, balık tutmak için açılsanız, kıyıda yüzen insanları görürsünüz çıplak gözle. Sonra hayal kurmaya başlarsınız, orada insanlar nasıl yaşıyor diye. Ne yaparlar, ne yer, ne içerler ?

Yunan adaları veya kıta Yunanistan’ına gitmek tabii ki vizeye tabi. Geçerli bir pasaport ve Schengen vizesi şart. Vizeyi başka bir ülkeden almış da olabilirsiniz, Yunanistan’dan da. Bu fazla bir şey fark etmez. Ancak dikkat edilmesi gereken konu bu vize ile ilk çıkışınız ise, hangi ülkeden alınmış ise o ülkeye ilk çıkışınızı yapmanız gerekiyor.

Feribotla adalara gittiğinizde konaklamayacak bile olsanız vize şart. Eskiden bazı adalarda yapılan kapıda vize uygulaması ise artık geçerli değil.

Kuşadası’ndan sadece Samos adası feribot seferleri düzenleniyor. Kuşadası Samos Feribot seferi yapan iki firmaya ait tekne var. Kuşadası Express ve Barel Turizmin tekneleri. Bunun dışında sabah 09:30 da Kuşadası’na gelen bir Yunan feribotu, akşam 17:00 de tekrar Samos’a gitmek üzere hareket ediyor. Kuşadası Samos feribot seferi örneğin Sakız adasına göre daha pahalı. Bunun nedeni bu hatta liman vergisi alınması. Ancak Seferihisar Karlovasi hattında böyle bir vergi bulunmuyor. Bu nedenle bu hatta ücretler Kuşadası’na göre daha ucuz.

Samos Limanları’nda pasaport işlemleri biraz yavaş işliyor. Eğer yeşil pasaport sahibi iseniz vize almanız gerekmediği için sadece pasaport bilgileri kontrol ediliyor. Diğerinde ise vizeyi de inceliyorlar. Kapı vizesi uygulaması olduğu dönemde vize işlemi insanları canından bezdiriyordu. Özellikle sıcak yaz aylarında gümrük işlemleri kabus haline geliyordu. Ancak kapı vizesi kalktığından artık böyle bir sorun yaşanmıyor.

Vathi’de ve Pytagorion’da limanlar şehrin içinde ve otellerin bir bölümüne yürüme mesafesinde. Karlovasi’de de bazı oteller limana yakın, bazıları için ise taksi tutmanız gerekiyor. Tüm taksiler taksimetre açmak zorundalar. Ayrıca Samos’ta taksi kesinlikle pahalı değil. Bir araç kiralamış iseniz, zaten aracınızı genellikle limandan aldığınız için yine ulaşım anlamında bir sorun yaşamıyorsunuz.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]