Doya Doya Samos

Samos Adası Feribot


samosferibot 700x350 - Samos Adası Feribot

Samos Adasına Nasıl Gidilir?

Samos Yunanistan’ın en büyük adalarından biridir. Konu ada olunca ulaşım da kara yoluyla olamıyor tabi ki. Samos adası feribot bağlantısı yönünden oldukça zengindir. Gerek kıta Yunanistanı, gerekse havaalanı olan büyük adalarla uçak bağlantısı da bulunuyor. Samos adası feribot ile diğer adalara olan bağlantısı ya büyük gemilerle, ya da küçük yolcu tekneleri ile sağlanmaktadır.

Samos adası ile Atina arasında Olympic Hava Yolları tarafından yazın beş, kışın bir uçak seferi günlük olarak yapılmaktadır. Samos Havaalanı geçtiğimiz yıl sonu bir alman şirket tarafından 49 yıllığına kiralandığı için, Avrupa’nın pek çok kentinden charter uçak seferleri bulunmaktadır.

Samos adası feribot bağlantıları Samos’tan kuzeyindeki adalardan Sakız ( Chios ) ve Midilli ( Lesbos ) adalarına büyük gemiler çalışıyor. Aynı şekilde güneyde bulunan adalara küçük feribotlar ve yolcu tekneleri de çalışmaktadır. Günlük olarak Atina – Samos arasında en az bir feribot ulaşımı sağlamakta ve yol üzerindeki pek çok adaya da uğramaktadır. Bu büyük gemiler uğradıkları adalarda sadece yolcu ve araç indirip bindirerek yoluna devam etmektedir. Samos’ta bulunan her üç limandan, feribot ulaşımı yapılmaktadır. Bunlar Karlovasi, Vathi ve Pytagorion ’dur.

Türkiye ile Samos adası arasındaki feribot ulaşımı ise iki Türk limanından yapılmaktadır. Uzun yıllardır Samos feribot bağlantısı ‘nı sağlayan liman Kuşadası Limanı ‘dır. Kuşadası limanından Samos’un Vathi ve Pytagorion limanlarına yazın her gün, kışın ise nadiren seferler yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl açılan diğer hat ise Seferihisar – Karlovasi hattıdır. Biraz daha uzak kalsa da, Karlovasi Limanı ‘nda 10 euro liman vergisi bulunmamaktadır.

Diğer Adalar

Yunanistan’ın 3057 adası bulunmaktadır ve bunların yaklaşık üçte birinde insanlar yaşamaktadır. Her adada hava alanı yapma olanağı olmadığı için, adalar arasında mecburen deniz yolu kullanılmaktadır. Deniz ulaşım araçları, küçük balıkçı teknelerinden devasa gemilere kadar pek çok tiptedir. Genellikle eski deniz araçlarına sahip Yunanistan son zamanlarda yaptırdığı modern yolcu ve yük taşımada kullanılan gemilerle daha konforlu bir ulaşım olanağı yaratmaktadır.

Limandaki restoran ve kahvelerde oturup inen binen yolcuları seyretmek pek çok insane farklı bir keyif verir. Örneğin Samos’un Pytagorion Limanı ile Patmos Adası arasında her gün yolcu ve araç taşıyan yorgun feribotun performansına şahit olunca şaşkınlık içinde kalırsınız.

Kışın azalan feribot ve yolcu tekneleri ulaşımı yaz aylarında turizm sezonunun açılması ile artmaktadır. Kışın hüznü bahar aylarının gelmesi ile karada olduğu gibi denizde de sevinçli bir hareketliliğe neden olur.

Yunanistan Vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 2 Average: 5]