Doya Doya Samos

Samos Adası


samos adasi - Samos Adası

Türkçe’de Sisam dediğimiz Yunan Adası ‘nın diğer dillerdeki adı Samos. Türkiye’nin burnunun dibinde bir Yunan Adası. Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndan  sadece 1.400 metre uzaklıktadır. Samos ve Kuşadası arasında her gün Türk ve Yunan Feribotları karşılıklı olarak yolcu taşıyor.  Ayrıca Seferihisar – Karlovasi hattı ile de Samos’a geçtiğimiz yıl oldukça yoğun bir trafik yaşadı.

Samos adası Yunan adalarının içinde en yeşil ve en güzel olanı. Adanın hemen her tarafı yemyeşil tarlalar, çam ormanları ve zeytinlikler ile kaplı. Ada su açısından zengin olduğundan yağmur yağmasa da yeşil. Yunanistan’ın 3 bin 57 adasından şelalesi olan tek ada.

Samos Adası’nda Ne Yesek Doğru Tercih Olur?

Samos Adası Gezilecek Yerler

Samos Adası ‘nı gezmek için en iyisi bir Samos gezi rehberi edinin. Her otelde Samos gezi rehberi olarak bir kitap bulamasanız da, mutlaka adanın bir haritasını bulabilirsiniz.

Samos’un en büyük yerleşimi Vathi. Ada nüfusunun yaklaşık üçte biri burada yaşıyor. Pytagorion ikinci büyük yerleşim ve önemli bir liman. Aynı zamanda ünlü matematikçi ve filozof Pisagor ’un doğduğu kent. Karlovasi de eskiden özellikle dericilik konusunda ön plana çıkan liman kenti. Adanın tek havalimanı Pytagorion ’da bulunuyor. Adanın nüfusu yaklaşık 35.ooo. Bağcılık, tarım, turizm ve balıkçılık ana geçim kaynakları.

Merkezi Midilli Adası ‘nda bulunan Ege Üniversitesi’ne bağlı matematik, bilgisayar ve bankacılık bölümlerinde okumak isteyen gençler Samos’a gelirken, başka branşları okumak isteyenler ise kıta Yunanistanı veya diğer adalara gidiyorlar.

Samos tarih kokar

Pisagor milattan önce 6. yüzyılda yaşamış ünlü matematikçi ve filozof, Samos doğumlu ve Miletli Tales’in çağdaşı. Günümüzdeki adı ile anılan kupalar, adada her yerde satılıyor.

 

 

adaletkupasi samosadasi 300x216 - Samos AdasıAdalet Kupası Nedir?

Ünlü matematikçi, sayıların babası Pisagor veya babası tarafından bulunduğu rivayet edilen ters çan biçimindeki kupa, altı delik olmasına rağmen içinde koyacağınız sıvı kesinlikle dökülmez. Eğer içindeki adalet çizgisi denilen çizgiyi geçerseniz sıvı sifon efektiyle boşalır. Yani hakkınıza razı olmazsanız, sadece fazlalığı değil, hakkınızı da kaybedersiniz. Seramikten yapılan bu kupaları her yerde bulabilirsiniz. Adada en çok satın alınan hediyelik eşyadır.

Zeus’un karısı Hera’nın Samos’ta doğduğu ve evlenip Olimpos’a gidinceye kadar burada yaşadığına inanılır. Hera adına yapılan en büyük tapınak, Heraion Samos’ta havaalanı yakınındadır. İnsan eli ile yaptılan en eski ve en uzun su yapısı olan Eupalinos tüneli, adanın önemli arkeolojik kalıntılarından birini oluşturur. 1036 metre uzunluğunda ve 1-3 m genişliğindeki kayaların oyulması ile yapılmış tünel, 2600 yıl önce matematikçi Eupalinos tarafından Kastro dağındaki suyu deniz kenarına getirmek amacı ile yapılmıştır. İki uçtan aynı anda kazılmaya başlayan tünel, on yıl sonra orta noktada 50-60 cm hatayla buluşması hala şaşkınlıkla karşılanır.

 

Yunanistan Vize İşlemleri İle İlgili Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]