Doya Doya Samos

From the Blog


samosadasikoydugunu 700x350 - Samos Adası'nda Bir Köy Düğünü

Samos Adası’nda Bir Köy Düğünü

samosadasikoydugunu2 300x169 - Samos Adası'nda Bir Köy Düğünü

Samos ‘ta restoranı olan bir arkadaşımı ziyarete gittim. Kısa bir hoş beşten sonra elime küçük bir şarap şişesi tutuşturdu. Kurdele ile  şişeye tutturulmuş tülün içinde de badem şekerleri. Garip olan etiketine bakınca bunun bir düğün davetiyesi olduğunu anladım. Meğerse arkadaşımın erkek kardeşimi evleniyormuş.

Bu zarif davet karşısında davete icabet etmemek olmaz tabi. Bir taksiye atlayıp Karlovasi’den 6-7 km. Uzaklıktaki düğünün yapılacağı dağ köyüne ulaştım. Taksici de tanıdık çıkınca, yarı ücretini aldı. Köyün yolları dar ve davetlilerin araçları sağa sola park etmiş. Kiliseye ulaşmak sadece birkaç dakikamı aldı.

Kilise ve çevresindeki ağaçlar süslenmiş, davetliler gelinin gelmesini bekliyorlar. Ancak esas tiyatro damadın evinde yaşanıyor. Arkadaşların damadı bir güzel sarhoş etmişler ve onunla eğleniyorlar.

Damadın yeni aldığı takım elbisenin ceketini ters yük edip sarhoş damada giydirmişler. Pantolon ona keza. İçi dışında, önü arkasında. Damat sarhoş ve şaşkın vaziyette ama arkadaşlarının keyfine diyecek yok.

samosadasikoydugunu3 300x169 - Samos Adası'nda Bir Köy Düğünü

Sonunda damadı soğuk duşun altına sokup, tam olmasa da ayılmasını sağladıktan sonra hep birlikte kiliseye gidip kapısında gelini beklemeye başladık.

Köyün girişinden gelen korna sesleri ile gelinin gelişini müjdeledi. Bir anda telaşlanan ortalık ve süslü arabadan inen gelini damat kilisenin kapısında karşıladı. Restorasyonu yeni yapıldığı ilk bakışta belli olan, kalem işi desenlerle bezenmiş tarihi kilise konuklarla dolmaya başladı.

Kiliseyi dolduran davetliler de en az damat ve gelin kadar heyecanlı oldukları açık seçik görünüyor. Oldukça ağdalı dualar ve ilahilerle yarım saat sonra dini nikah töreni tamamlandı. Damat ve gelinin başına atılmak üzere avuç avuç pirinç ve damadın sırtına vurmak üzere arkadaşlarının sıktığı yumruklar…

Neyse ter içinde kalan damat ve gelinin ızdırabı sona erdi. Ancak davetlilerin bir yere gitmeye niyeti yok. Ortalık yine hareketlendi, bir başka dini tören hazırlığı yapılmaya başlandı. Kilisenin ortasına getirilen kalaylı, süslü kazan ve çocuk yatağından, törenin vahtiz töreni olacağı kesinleşti.

Halinden vaftiz annesinin kucağında getirilip soyulan minik bebek yeri göğü inletiyor. Kilisenin akustiği de çocuğun çığlıklarını bir kat daha arttırıyor. Çocuğun kimin çocuğu olduğunu merak ediyoruz tabii. Çocuğun evlenen çiftin olduğunu öğrenince şaşkınlığımız bir kat daha arttı.

samosadasindakoydugunu 300x169 - Samos Adası'nda Bir Köy Düğünü

Meğer iki yıl önce resmi nikahla evlenen çift bu arada bir de çocuk yapmışlar. Ancak kilise nikahı olmayınca yaşlılar evliliği kabul etmiyor. Durum böyle olunca kilise nikahı da zorunlu hale geliyor. Daha sonra aldığım bilgilere göre, gençler önce resmi nikah yapıp, ev kredisi, tayin gibi işleri halledip, daha sonra dini nikah yapmaları adeta moda olmuş.

Kilisedeki tören bitince arabalara binip bir başka köydeki tavernaya katılmak üzere yola çıktık. Damadın ablası ve eniştesine ait köyün meydanındaki tavernada her şey hazırlanmış bizi bekliyor. Masaların üzerini dolduran mezeler ve son derece bonkörce dağıtılan rakı ve uzolar davetliler tarafından keyifle tüketilmeye başlandı. Bardaklarda uzo ve şarap azaldıkça, müzik nameleri eşliğinde kafalar da yükselmeye başladı.

Adet üzerine sahneye çıkıp sirtaki yapan damada davetliler şampanya yolluyor. Bir, iki, üç derken, her birinden birer kadeh içmek durumunda olan damadın kafası da oldukça yükseliyor.  İşi çığırından çıkartan ise şampanya açmaya yetişemeyen garsonlar, şampanyaları kolisi ile yere vurup patlatmaya başlaması. Bu tavan yaptı derken, kafası yüksek damat üstünde oynamak için beyaz at gelmesini isteyince biz tamamen koptuk. Bir yaşlı teyzenin heyecandan kalp spazmı geçirmesi dışında, tatsız bir olay olmadan sabaha karşı düğünü bitirdik.

samosadasikoydugunu 300x171 - Samos Adası'nda Bir Köy Düğünü

Kurmuş olduğum sıcak dostluk ilişkisi sonucunda, böyle güzel bir köy düğününü yaşamanın mutluluğunu yaşayarak otelin yolunu tuttum.

Bir ara yaşlı bir kadının masada kalp krizi geçirmesiyle eğlence duraksadıysa da, ambulansın kadını hastaneye götürmesi ile yine kaldığı yerden devam etti.

Akşam 11 de başlayan düğün yemeği de böylece sabahın erken saatlerinde tamamlanmış oldu.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 1 Average: 5]

Have your say