Doya Doya Samos

Samos Günübirlik Ada Turu

samos ada turu feribot - Samos Günübirlik Ada Turu

Samos ada turu için, sabah 08.00 civarında Kuşadası Egeports Limanı’nda hazır bulunarak Check-in işlemleri yapılmaktadır. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrasında 09.00 saati ile hareket edecek feribota binilir. Feribot ile ulaşım süresi 1,5 saat sürmektedir. Sonrasında Samos Adası Pythagorion Limanı ‘na ulaşılır. Limandan tur otobüsüne geçiş yapılmadan önce gümrük ve pasaport işlemleri tamamlanır. Tur rehberi öncelik olarak Pythagorion kenti ile tanıtıma başlamaktadır. Pythagorion, oldukça popüler ve turistik bir kent. Birçok güzel ve eşsiz mimari eseri, Türk donanmalarından kenti korumak amacıyla 1824 yılında yapılan 400 metre uzunluğundaki Logthetis kalesini, tertemiz plajlarını ve Metamorfosis kilisesini bu tur sayesinde görmek panoramik olarak görmek mümkün.

  Pythagorion kenti, önceleri Tigani iken sonrasında 1955 yılında dünyaca ünlü astrafizikçi, matematikçi ve Doktor Pisagor için değiştirilmiştir. Pythagorion limanı tarihi ve doğa güzelliklerinin birbiri ile harmanlandığı oldukça eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan kentlerden biri. Pythagorion limanı 6. yüzyılda Tiran Polykrates adıyla yapılarak, ilk insan eli ile inşa edilen liman olma özelliğini kendisine almıştır. Daha sonra Karlovasiye, yani adanın deri ve şarap merkezine, tarım kentine doğru yola çıkılır.

Samos Ada Turu

Samos Adası feribot turu içerisinde bir seramik atölyesini ziyaret ederek ünlü Pythagoras kupalarına yakından bakma şansı elde edilir. Aynı zamanda bu seramik atölyesinde, 6. yüzyıl içerisinde Pisagor tarafından icat edilen “Adalet Kupası” nın da yapım süreci ve nasıl çalıştığı ziyaretçiler tarafından izlenebilir. Adalet kupası yarım hizasının üstünde bir delik bulunan seramik bir kupadır. İçerisine doldurulan sıvı belli bir seviyeyi geçtiğinde delikten boşalmaya başlar. Kupaya “Adalet Kupası” denmesinin sebebi, aza kanaat getirmezsen hiçbir şey elde edemezsin anlamını fiziksel olarak göstermesinden kaynaklanmaktadır. Dileyen Samos ada turu ziyaretçileri bu kupadan hediyelik olarak satın alabilmektedir. Kuşadası Samos feribot seferleri ile başlayan ada turunda daha sonra Pirgos Köyüne varılır. Pirgos köyü muscat üzümleri ezilerek yapılan şarapları ile ünlüdür. Pirgos köyünün nüfusu 750 kişi olup, köy deniz seviyesinden tam olarak 390 metre yükseklikte bulunmaktadır.

  Pirgos köyünde bal, zeytinyağı ve şarap üretilmektedir. Özellikle Samos adası bal üretimi ile ünlüdür. Kuşadası Samos feribot seferleri Samos ada turunda, bir bal kooperatifine uğrayarak balların tadına bakma ve satın alma şansı de elde edilmektedir. Turun devamında dağ köylerinin aralarından geçilerek Karlovasi köyüne varılır. Karlovasi, Osmanlı döneminde Karlıova olarak anılmaktadır. Bunun sebebi Osmanlı filosunun Samos Adası açıklarından geçerken karşıdaki düz ovayı tamamen kapatan beyaz çiçekli badem ağaçlarını kara benzetmesidir.

  Karlovasi kenti 3 yerleşimden oluşmaktadır. Bunlar ” Eski Şehir”, “Orta Şehir” ve “Yeni Şehir” şeklindedir. Karlovasi kenti Samos adasının yüzölçümü be önem derecesinde 2. önemli şehri konumundadır. Samos adasının ticaret ve sanayisinin çoğunluğunu yapmakla ön plana çıkmaktadır. Şehirde tabakhaneler adanın ticareti açısından halen önem arz eden kurumlardır. Kentte zarif birçok konak, kilise ve neo-klasik evler bulunmaktadır. Kuşadası Samos feribot seferleri Samos ada turunda Karlovasi kentinin önemli noktalarından biri olan Agios Nikolas kilisesine de ziyaret gerçekleştirilir. Daha sonra Potami plajına geçilerek, güzel fotoğraflar için bir mola verilir. Bu esnada kayalıkları, plajları ve sahilleri geçerek Kokari’ye geçilir.

  Kokaria kentine varmadan önce Lemonakia adlı mükemmel plajda da ziyaretçilerin fotoğraf çekilmelerine, eşsiz manzaranın tadını çıkarmalarına izin verilir. Şehrin adını aldığı Kokarin kelimesi, dilimizde “Arpacık soğan” anlamına gelmektedir. Kelime kök bakımından kokarca kelimesi ile bağlantılıdır. Genellikle adanın en çok rüzgar alan bölgesidir, bu sebeple windsurf seven kişiler tarafından sık sık ziyaret edilir. Ada turunda denize girme ve öğlen yemeklerinin yenmesinin ardından ziyaretçiler bir süre serbest kalmaktadır. Bu zaman diliminde dileyenler denize girmeye devam ederken, dileyenler Yunan mutfağındaki diğer lezzetlerin tadına bakabilir.

  Ardından Samos adası başkentine yani, Vathi’ye doğru yola çıkılır. Vathi şehrinin girişinde Samos yerlilerinin cesaretini simgeleyen aslan heykeli görülmektedir. Daha sonra Samos ada turunda, panoramik bir şehir turu yapılır. Panoramik şehir turunda Vathi başkentinin genel bir görüntüsü tüm ziyaretçilerin kafasında yer edinir. Bu anılar hep sonradan dönülecek, mutlu edici anılar olarak ziyaretçilerin kafasında yer edinecektir. Şehir turundan sonra ziyaretçiler 17.00 itibariyle Pythagorion kentine geri döner.

Samos Adası hakkında daha fazla bilgi almak için Samos Adası yazımızı okuyabilirsiniz.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 2 Average: 5]