Doya Doya Samos

Yunanistan Vize


yunanadalarivize - Yunanistan Vize

Yunan Adalarına Vize Nasıl Alınır?

Yunan Adaları ‘na gitmek için, yurt içinden farklı olarak bir pasaport ve vize gereklidir. Yurt içinde nüfus cüzdanınız ile rahatça hareket edebilirken, yurt dışında bir pasaportla dolaşmak zorundasınız. Hal böyle olunca önünüze fazladan bir de pasaport problemi çıkıyor hemen. Problem derken, öncelikle bunun için kısa da olsa zamana ihtiyacınız var. Ayrıca bir de ödeme yapılması gerekiyor.

Pasaportunuzu aldınız, eğer standart bir pasaportunuz varsa, gideceğiniz ülkeye göre, vize almanız da gerekebiliyor. Bu da bazı durumlarda insanın canını sıkabiliyor.

Türklerin en çok kullandığı vize, Schengen vizesi diye bilinen vize ile aşağıdaki ülkelere turist olarak gidilebiliyor. Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Estonya, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda,  Macaristan, Malta, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsviçre, İzlanda ve Yunanistan dır.

Yunan Adaları İçin Vize Alma Şartı

Ankara Yunanistan Elçiliği, İstanbul, İzmir ve Edirne Başkonsolosluklarına baş vurarak alacağınız vize tüm Schengen Ülkeleri ‘nde geçerlidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu, vizeyi hangi ülkeden aldıysanız, ilk o ülkeye giriş yapmalısınız. Yoksa hem kapıda zorluk yaşamanız, hem de daha sonra bu ülkeden vize alacak olduğunuzda sıkıntı çıkması mümkündür.

Daha önce kapıda vize alma uygulaması Avrupa Birliği ‘nin aldığı ani bir kararla kaldırıldı. Bunun en büyük zararını da Yunan adaları çekecek. Çünkü, 1.200.000 turistle, Türkiye Yunanistan’a en çok turist gönderen yedinci ülke idi. Adalarda ucuz tatil sloganı ile Türk turistlerin akınına uğrayan Yunan adaları, artık akşamında karar verip, ertesi gün gidilecek bir yer olmaktan çıktı. Artık önceden planlayıp, vize alıp gitmeniz gerekecek.

Yunan Adaları için vize ihtiyacı duymayan kişiler ise, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları. Yeşil pasaport ile hiç sorunsuz adalara gidebilir, üç ay süre ile orada kalıp dönebilirsiniz.

Yunan adalarının Türk kıyılarına bu kadar yakın olmaları, bazılarına 20 dakikalık bir yolculukla ulaşılabiliyor olunması adaları Türk turistler için oldukça cazip duruma getiriyor. Hatta bazı insanlar sadece öğlen yemeği için bile Sakız veya Samos Adası ‘na gidip akşam dönebiliyorlar.

Samos için vize alacaklar en kolay şekilde İzmir’de bulunan Yunanistan Başkonsolosluğu ‘na başvurabilirler.

Ziyaretçi Puanlarımız
[Total: 2 Average: 5]